Det endte med dansk triumf, da Danmark her til morgen mødte Hong Kong i holdturneringen ved UVM.
Efter gårsdagens to nederlag var det et dansk hold på en mission, da de i dag stod over for Hong Kong. På trods af de overbevisende cifre på 4-1, så var det en utrolig tæt affære, hvor fire ud af de fem kampe i holdkampen gik i tre sæt.
Her var Danmark skarpest og vandt tre af de fire tresætskampe, hvilket grundlage den samlede sejr.
Danmark kom godt fra start, da Sebastian Grønbjerg/Daniel Lundgaard vandt herredoublen 21-19, 19-21, 21-11 over Lee Chun Lai/Lui Chun Wai. I den efterfølgende damesingle var Michelle Skødstrup tæt på at øge til 2-0, men hun måtte desværre se sig slået 20-22, 21-18, 19-21 af Yeung Sum Yee.
Klik her for at se dagens øvrige resultater fra holdturneringen ved UVM!
Dermed var stillingen 1-1, inden Mads Thøgersen og Ko Shing Hei gik på banen i herresingle. Efter en tæt kamp kunne den unge dansker juble over en sejr på 21-15, 14-21, 23-21. Efterfølgende kunne damedoublen med Amalie Magelund/Freja Ravn sikre den samlede danske sejr.
Det krævede en sejr over Leung Yuet Yee/Yeung Pui Lam, og efter den fjerde tresætskamp i træk var det en realitet. Danskerne vandt 21-18, 16-21, 21-14 og dermed var den samlede sejr i hus.
I den efterfølgende mixeddouble gjorde Alexandra Bøje/Jesper Toft forholdsvis kort proces, da de slog Chow Hin Long/Leung Sze Lok 21-19, 21-17. Det betød, at den samlede sejr blev på 4-1 til Danmark efter en tæt og spændende holdkamp.
Danmark spiller igen omkring kl 14 i eftermiddag, hvor modstanderen er Brasilien. Du kan følge med i den kamp via livescore lige her!