Lodtrækningen til næste måneds DANISA DENMARK OPEN presented by VICTOR blev foretaget i dag. Ifølge landstræner Jakob Høi skal de danske spillere på hårdt arbejde i en lodtrækning, hvor han også mener, der er mulighed for dansk deltagelse hele ugen. I denne artikel kaster han et nærmere blik på hver enkelt af de fem kategorier.
I uge 42 gæster de største nationale og internationale badmintonstjerner Odense for at spille Superseries Premier-turneringen DANISA DENMARK OPEN presented by VICTOR. I dag blev lidt af spændingen forløst, da lodtrækningen til de fem kategorier blev foretaget.
Køb billetter til DANISA DENMARK OPEN presented by VICTOR her
- Helt overordnet findes der ingen nemme lodtrækninger, og det bliver hårdt, men der er mulighed for flere kvartfinaler og også for, at vi har spillere med i hele ugen, siger landstræner Jakob Høi.
Du kan se hele lodtrækningen her. Vi har bedt Jakob Høi om at kommentere de enkelte kategorier her.
Herresingle:
-
Viktor Axelsen er bundseedet på trods af, at han indtager førstepladsen på verdensranglisten om lidt. Han har fået en interessant lodtrækning, hvor han, hvis han vinder de to første kampe, sandsynligvis skal møde indiske Srikanth i kvartfinalen, som han slog sikkert i Japan Open. Han er i modsatte halvdel af Chen Long, Lee Chong Wei og Son Wan Ho, og det er positivt.
Hans-Kristian Solberg Vittinghus har fået en svær første runde mod Sai Praneeth fra Indien, og hvis han går videre, står han også til en svær anden runde, hvor enten Tian Houwei eller Chou Tien Chen venter.
Anders Antonsen og
Emil Holst har svære men realistiske første runder, men står til gengæld til svær modstand i anden runde, hvor henholdsvis Son Wan Ho og Lee Chong Wei højst sandsynligt venter, fortæller Jakob Høi.
Damesingle:
- Det er en svær lodtrækning for de danske damesingler, men de har mulighed for at vise, hvad de har at kæmpe med og se verdensklassemodstandere i øjnene.
Mia Blichfeldt møder verdensmesteren Nozomi Okuhara fra Japan,
Natalia Koch Rohde møder Sung Ji Hyun fra Korea og
Mette Poulsen møder He Bingjiao fra Kina, det er alle tre stærke seedede spillere.
Line Kjærsfeldt møder Busanan Ongbamrungphan fra Thailand, der er en teknisk dygtig spiller, siger Jakob Høi.
Herredouble:
- Det er tredje gang i en Superseries-turnering i træk, at
Mathias Boe/Carsten Mogensen og
Mads Pieler Kolding/Mads Conrad-Petersen står til at møde hinanden i en kvartfinale. Det synes jeg selvfølgelig er ærgerligt, da jeg tror på, at begge par ellers kunne komme længere.
Anders Skaarup Rasmussen/Kim Astrup Sørensen møder et godt indonesisk par i første runde, Berry Angriawan og Hardianto Hardianto, og hvis de vinder den, venter det stærke japanske par Kamura/Sonoda højst sandsynligt, men jeg tror på, de har mulighed for at slå dem og nå kvartfinalen.
Mathias Christiansen/David Daugaard møder de fremadstormende tyskere Lamsfuss/Seidel. Her har de gode muligheder, efterfølgende venter sikkert Marcus Gideon og Kevin Sukamuljo, og det er en svær opgave, siger Jakob Høi.
Damedouble:
- Det er en rigtig fornuftig lodtrækning for
Christinna Pedersen/Kamilla Rytter Juhl. De står til at møde Stoeva-søstrene fra Bulgarien i anden runde, og de kan altid gøre det hårdt med deres fysik. I kvartfinalen venter ifølge seedningen de ottendeseedede japanere Fukuman/Yonao, og selvom det bliver en svær kamp er det fornuftigt at trække de ottendeseede i en kvartfinale.
Sara Thygesen/Maiken Fruergaard møder Lee So Hee og Shin Seung Chan fra Korea, og det er også en kamp med muligheder.
Julie Finne-Ipsen/Rikke Søby møder de førsteseede Matsutomo/Takahashi fra Japan, og det bliver en ’oplevelseskamp,’ siger Jakob Høi.
Mixeddouble:
- Det er en hård lodtrækning som
Christinna Pedersen/Mathias Christiansen har fået, når de møder Zhang Nan/Li Yinhui fra Kina, der er femteseedede. Det er første turnering de to spiller sammen, og det er noget af en ilddåb, de får.
Anders Skaarup Rasmussen/Line Kjærsfeldt står overfor et stærkt thailandsk par i Dechapol Puavaranukroh/Puttita Supakirakul. Udover dette er
Alexander Bond/Ditte Søby og
Mai Surrow/Mikkel Mikkelsen direkte i hovedturneringen, og det er flot,” siger Jakob Høi.